Programme

The Masterclass 2022 preliminary programme can be found below! Respective speakers will be added in due course.

All timings refer to CET – Central European Time. Please pay attention if you live in another time zone!

Thursday, December 8 - Upper aerodigestive tract
07:50-08:00 Welcome and explanation
  B. De Foer, Antwerp/BE; S. Qureshi, Abu Dhabi/AE; S. Connor, London/UK
08:00-08:30 Anatomy review: Oropharynx and oral cavity
  D. Hadnadjev Simonji, Novi Sad/RS
08:30-08:55 Staging of oral cavity malignancy and associated challenges
  D. Farina, Brescia/IT
08:55-09:20 Review of benign and malignant oropharyngeal pathology
  A. Siddiqui, London/UK
09:20-10:00 Transition from 7th to 8th AJCC- Perpective from the H&N MDT
  A. Mace, London/UK; G. Madani, London/UK
10:00-10:30 Q&A with the experts: Oral cavity and oropharynx
  A. Mace, London/UK; G. Madani, London/UK; D. Farina, Brescia/IT; D. Hadnadjev Simonji, Novi Sad/RS; A. Siddiqui, London/UK;
S. Qureshi, Abu Dhabi/AE (moderator)
   
10:30-10:50 Break
   
10:50-11:00 Introduction to the Workshops: Explanation remote case reading and template report
  S. Qureshi, Abu Dhabi/AE
11:00-12:30 Workshop 1: Oral cavity and oropharynx
  G. Madani, London/UK; D. Farina, Brescia/IT; D. Hadnadjev Simonji, Novi Sad/RS; A. Siddiqui, London/UK; Y. Pekçevik, Izmir/TR;
J. Gillespie, Brisbane/AU
   
12:30-13:30 Break
   
13:30-14:00 Anatomy review: Larynx and hypopharynx
  Y. Pekçevik, Izmir/TR
14:00-14:30 CT vs MRI in larynx imaging
  M. Becker, Geneva/CH
14:30-15:00 Demystifying the post treatment neck
  J. Gillespie, Brisbane/AU
15:00-15:30 Q&A with the experts: Larynx and hypopharynx
  Y. Pekçevik, Izmir/TR; M. Becker, Geneva/CH; J. Gillespie, Brisbane/AU; S. Qureshi, Abu Dhabi/AE (moderator)
   
15:30-16:00 Break
   
16:00-17:30 Workshop 2: Larynx and hypoharynx
  G. Madani, London/UK; D. Farina, Brescia/IT; D. Hadnadjev Simonji, Novi Sad/RS; A. Siddiqui, London/UK: Y. Pekçevik, Izmir/TR;
J. Gillespie, Brisbane/AU
Friday, December 9 - "Glands" of the head and neck
07:55-08:00
  Welcome
    T. Beale, London/UK; S. Qureshi, Abu Dhabi/AE
08:00-08:30
  Anatomy review: Salivary glands and lymph nodes
    E. Vassallo, Msida/MT
08:30-09:00
  Characterisation of salivary gland pathology
    M. de Win, Amsterdam/NL
09:00-09:30   Salivary gland intervention
    S. Colley, Birmingham/UK
09:30-10:00   H&N nodal staging and pathology
    A. King, Hong Kong/HK
10:00-10:30   Q&A with the experts: Salivary glands and lymph nodes
    E. Vassallo, Msida/MT; M. de Win, Amsterdam/NL; S. Colley, Birmingham/UK; A. King, Hong Kong/HK; T. Beale, London/UK (moderator)
     
10:30-11:00   Break
     
11:00-12:30   Workshop 3: Salivary glands and lymph nodes
    E. Vassallo, Msida/MT; M. de Win, Amsterdam/NL; S. Colley, Birmingham/UK
     
12:30-13:30   Break
     
13:30-14:00   Thyroid nodule assessment
    TBA
14:00-14:30   Review of latest thyroid ultrasound techniques and intervention
    TBA
14:30-15:00   Searching for the parathyroid adenoma: Multimodality review
    TBA
15:00-15:30   Q&A with the experts: Thyroid and parathyroid imaging
    T. Beale, London/UK (moderator)
     
15:30-16:00   Break
     
16:00-17:30   Workshop 4: Thyroid and parathyroid imaging
    E. Vassallo, Msida/MT; M. de Win, Amsterdam/NL; S. Colley, Birmingham/UK
Saturday, December 10 - Sinonasal and facial/orbital review
07:55-08:00   Welcome
    H. Eggesbo, Oslo/NO; S. Qureshi, Abu Dhabi/AE
08:00-08:45   Sinonasal anatomy review with landmarks for FESS
    B. Verbist, Leiden/NL
08:45-09:10   Characterising sinonasal disease from non contrast CT onwards – Practical steps
    S. Robinson, Vienna/AT
09:10-09:35   Staging and review of sinonasal malignancy
    R. Maroldi, Brescia/IT
09:35-10:00   Pearls and pitfalls for assessing perineural spread and skull base encroachment
    A. Venkatasamy, Strasbourg/FR
10:00-10:30   Q&A with the experts: Sinonasal disease
    B. Verbist, Leiden/NL; S. Robinson, Vienna/AT; R. Maroldi, Brescia/IT; A. Venkatasamy, Strasbourg/FR; H. Eggesbo, Oslo/NO (moderator)
     
10:30-11:00   Break
     
11:00-12:30   Workshop 5: Sinonasal disease
    B. Verbist, Leiden/NL; S. Robinson, Vienna/AT; A. Venkatasamy, Strasbourg/FR, B. Kovacsovics, Linkoping/SE; R. Maroldi, Brescia/IT
     
12:30-13:30   Break
     
13:30-14:00   Facial Trauma: Systematic approach to reporting
    TBA
14:00-14:30   Orbital/facial inflammatory and infectious disease
    B. Kovacsovics, Linkoping/SE
14:30-15:00   Orbital and facial tumour imaging review
    R. Wiggins, Salt Lake City/US
15:00-15:30   Q&A with the experts: Facial and orbital imaging
    R. Wiggins, Salt Lake City/US; B. Kovacsovics, Linkoping/SE; H. Eggesbo, Oslo/NO (moderator)
     
15:30-16:00   Break
     
16:00-17:30   Workshop 6: Facial and orbital imaging cases
    R. Wiggins, Salt Lake City/US; S. Robinson, Vienna/AT; A. Venkatasamy, Strasbourg/FR, B. Kovacsovics, Linkoping/SE; R. Maroldi, Brescia/IT
17:30-17:40   Closing remarks
    B. De Foer, Antwerp/BE; S. Qureshi, Abu Dhabi/AE; T. Beale, London/UK; H. Eggesbo, Oslo/NO